کامپوزیت ونیر

ونیر دندانی یا همان روکش زیبایی دندان، یک لایه یا پوسته نازک از یک ماده‌ی رنگ دندان یا پرسلین (سرامیک) یا یک رزین کامپوزیت است که برای پوشش سطح دندان به منظور بهبود ظاهر دندان، رنگ و فرم آن استفاده می‌شود. از ونیرهای دندانی برای اصلاح موارد جزئی متعددی از جمله فاصله‌ی بین دندان‌ها، کجی دندان‌ها یا دندان‌های بدفرم و نامرتب یا دندان‌هایی که لکه‌ی دائمی گرفته‌اند استفاده می‌شود. ونیرهای دندانی فقط برای اهداف زیبایی در دندانپزشکی به کار برده می‌شوند و معمولاً برای اصلاح مشکلات و بیماری‌های اصلی دندان مانند مشکلات عصبی، مشکلات اوربایت (جلوآمدگی دندان‌های بالا)، اندربایت (جلوآمدگی دندان‌های پایین)، یا بدفرمی فکین قابل استفاده نیستند.برای افزایش یا کاهش صدا از کلیدهای بالا و پایین استفاده کنید.

کاربرد کامپوزیت ونیر

نصب کامپوزیت روی دندان ها نه تنها موجب تغییر شکل اندازه و رنگ دندان ها می شود بلکه تمام ترک خوردگی ها، پریدگی ها و نواقص دندان را نیز برطرف می کند. ونیرهای کامپوزیت معمولاً برای برطرف کردن مشکلات زیبایی کوچک مانند ترک های مختصر در دندان یا پریدگی لبه دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

جنس کامپوزیت ونیر

رزین کامپوزیت دندان یک ماده مخصوص برای دندانپزشکی زیبایی است که طی چند سال اخیر ابداع شده است. در کامپوزیت دندان جدیدا از ماده آی پی اس (IPS) یا نانو سرامیک به جای ذرات معمولی مانند سیلیس از ذرات نانوسرامیک استفاده می شود که درخشندگی بیشتری دارند اما قیمت آنها نیز بالاتر از کامپوزیت معمولی است. این نوع کامپوزیت ونیر از لحاظ دوام و طول عمر تفاوت چندانی با کامپوزیت معمولی ندارند.

نحوه انتخاب رنگ کامپوزیت

کامپوزیت ها محصولات دست سازی هستند و بسته به نظر فردی که از آنها استفاده می کند می توانند رنگ، شکل و ظاهر متفاوتی داشته باشند. اما معمولاً نوع و رنگ کامپوزیت توسط دندانپزشک انتخاب می شود نه خود بیمار. چون دندانپزشک با بررسی همه جوانب ونیر را انتخاب می کند که از لحاظ ظاهری و زیبایی انطباق بهتری با سایر دندان های فرد داشته باشد.

مراحل نصب کامپوزیت ونیر

برای نصب کامپوزیت ونیر که معمولا روی دندان های جلویی فرد قرار می گیرد؛ دندانپزشک ابتدا لایه‌ ای از مواد کامپوزیت را اعمال کرده و با نور لیزر آنها را سفت می کند.
• سپس می تواند کامپوزیت ها را صیقل داده و ونیر را شکل دهد. این فرآیند در کمتر از یک ساعت در حالی که شما به راحتی روی صندلی دندانپزشکی دراز کشیده اید؛ انجام می گیرد.
• ظاهر کامپوزیت ها شباهت بسیار زیادی به دندانهای طبیعی فرد دارد.
• اما مرحله نهائی که تعیین خطوط ترانزیشن دندان است، هنوز باقی مانده است. بنابراین بهتر است با ابزار مناسب این خطوط را نیز ایجاد کرد. سپس به منظور بهتر صیقل دادن دندان می توان از سنگ آرکانزاس با سرعت پایین استفاده کرد.
• به منظور شکل‌دهی هرچه بهتر کامپوزیت، این مرحله با سرعت بسیار کمی انجام می گیرد تا مدل سازی کامپوزیت به عنوان روکش دندان کامل شود.
• سپس می‌توان از طریق صیقل دهنده ‌های چرخان برای رسیدن به نتیجه بهتر استفاده کرد اما الزامی برای استفاده از آنها وجود ندارد و انتخاب آن به عهده دندانپزشک است.
• نتیجه نهایی واقعاً بیمار را شگفت زده می کند چون بافت کامپوزیت کاملا شبیه دندان طبیعی و آنقدر زیباست که بیمار با رضایت کامل از مطب یا کلینیک دندان خارج می شود.
• کل این فرآیند در کمتر از یک ساعت و معمولا بدون هیچ گونه بی حسی یا بیهوشی انجام می گیرد.

مزایای نصب کامپوزیت ونیر

1. ارزانتر بودن و مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر ونیر ها مانند لمینیت سرامیکی

2. سرعت بالا در نصب به طوریکه کامپوزیت دندان به سرعت روی دندان های شکل داده شده و اصلاح طرح لبخند تقریباً در یک جلسه انجام می گیرد.

3. عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان : در صورتیکه کامپوزیت برای بلندتر کردن طول دندان یا ترمیم تکه پریده به کار رود نیازی به تراشیدن لایه مینای دندان نیست.

4. برگشت پذیر بودن: اگر لایه خارجی مینای دندان تراشیدن نشده باشد ونیر کامپوزیت را می توان براحتی برداشت تا فرد مجددا از دندان های طبیعی خود استفاده کند.

5. بروز حساسیت کمتر: چون در این روش نیازی به برداشتن مینای دندان نیست حساسیت دندان ها بعد از کامپوزیت دندان ایجاد نمی شود.

6. راحت شکل گرفتن: دندانپزشک، موادی را در اختیار دارد که می‌تواند به راحتی و به دلخواه خود آنها را تغییر شکل داده و مقدار آنها را کم و زیاد کند.

7. ایجاد کمترین آسیب به دندان‌های دیگر: مواد کامپوزیت نرم تر هستند بنابراین در صورتیکه دندانهای روکش شده به عنوان مثال فک بالا را روی دندان های فک پایین فشار دهید سایش کمتری نسبت به لمینت ایجاد می کنند.