پر کردن دندان یکی از معمولترین خدمات دندانپزشکی است که هر فرد در طول زندگی خود بیش از یک بار به آن نیاز پیدا می کند. این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دندان افراد دچار پوسیدگی یا خوردگی شده باشد. به این صورت که پزشک معالج تمامی قسمت های پوسیده شده دندان را حذف می کند و جای آن را با مواد مخصوص پر می کند تا دندان به حالت اولیه خود برگردند.

در ابتدا دردهای دندان ناشی از پوسیدگی کم است اما چنان چه به آن توجه نشود درد دندان به تدریج زیاد و طاقت فرسا می شود و این که ممکن است دندان به کلی از بین برود، دقیقا به همین علت است که پزشکان همواره به افراد توصیه می کنند که در اسرع وقت به دندان پزشکی مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که پر کردن دندان نه تنها در مواقع پوسیدگی دندان بلکه در زمانی که دندان دچار شکستگی یا ترک شده است و یا بر اثر دندان قروچه دچار ساییدگی شده باشد نیز کاربرد دارد.


چه زمانی به پرکردن دندان نیاز داریم؟

علائمی وجود دارد که به محض مواجهه با آن ها باید جهت ارزیابی و یا ترمیم دندان به یک متخصص ترمیم و زیبایی دندان مراجعه کرد. برخی از این علائم عبارتند از:

 1. وجود سوراخ در دندان
 2. وجود لکه های عمقی تیره در دندان
 3. گیر کردن دندان مواد غذایی در لابلای دندان ها (پوسیدگی دندان از طرفین)
 4. لب پر شدن دندان
 5. شکسته شدن دندان ها
 6. وجود حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم
 7. وجود یک یا چندین حفره کوچک در دندان

بهترین روش برای پر کردن دندان کدام است؟

این که کدام روش از روش های پر کردن دندان مناسب تر است بستگی به تشخیص پزشک و نوع موقعیت دندان بیمار دارد چرا که در ابتدا پزشک، دندان شما و مشکلات آن را بررسی می کند و سپس تصمیم می گیرد کدام روش و کدام مواد برای پر کردن دندان شما کارآمدتر خواهد بود.

علاوه بر موقعیت دندان شما و میزان وسعت پوسیدگی آن، دیگر موارد نیز مانند آلرژی فرد به آن ماده و یا هزینه ای که می تواند متقبل شود؛ هم بر انتخاب پزشک شما تاثیرگذار خواهد بود.


برای پر کردن دندان از چه موادی استفاده می شود؟

زمانی که پزشک قصد دارد دندان بیمار را پر کند می تواند از انواع مواد برای این کار استفاده کند که در زیر انواع آن را شرح داده ایم.

 1. آمالگام
 2. کامپوزیت
 3. رزین گلاس آینومر
 4. سرامیک (پرسلین)
 5. طلا

پرکردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با کمک ماده ای به نام آمالگام یکی از روش های پر کاربرد می باشد که به آن مواد مخلوط دندانی یا مواد سیاه نیز گفته می شود. این ماده در رنگ های نقره ای یا سیاه موجود است و در پودر آن موادی از جمله روی، نیکل و نقره وجود دارد و مقدار مشخصی از جیوه نیز با این مواد ترکیب شده است که در نهایت یک ماده درخشان و انعطاف پذیری را ایجاد می کند که می توان برای پر کردن دندان از آن استفاده کرد. همچنین باید گفت که دیگر مواد نیز مانند مس و قلع با درصدهای مختلفی در این ماده براق استفاده شده است.


پرکردن دندان با کامپوزیت

ماده دیگر که قصد معرفی آن را داریم با نام کامپوزیت است که اغلب افراد با ویژگی های آن آشنا هستند و آن را با نام مواد سفید می شناسند. این مواد دارای مزایای فراوانی نیز می باشد از جمله می توان به تغییر رنگ مواد کامپوزیت اشاره کرد و آن را به هر رنگی که مدنظرتان است درآورد.

برای مثال، می توان برای پرکردن دندان با مواد سفید آن را به رنگ طبیعی دندان فرد ایجاد کرد که موجب می شود دندان پر شده نمایی طبیعی داشته و مواد درون آن رنگی مشابه دندان داشته باشد. لازم به ذکر است که میزان دوام و ماندگاری این روش در مقایسه با روش آمالگام کمتر می باشد.


پرکردن دندان رزین گلاس آینومر

رزین گلاس آینومر نیز روشی است که بیشتر برای پر کردن دندان با پوسیدگی سطحی استفاده می شود. این روش به دلیل ظرافت بیش از اندازه ای که داراست دارای دوام زیادی نیست و می شود گفت برای پر کردن دندان های شیری کودکان مناسب تر است چرا که بر اثر جویدن فشار زیادی متوجه دندان نمی شود.


پر کردن دندان با سرامیک

پر کردن دندان با کمک سرامیک مشابه پر کردن دندان با طلا یکی از روش های گران قیمت می باشد و معمولا در یک جلسه انجام می شود. تفاوتی که این دو روش با یکدیگر دارند یکی میزان شکنندگی بیشتر سرامیک نسبت به طلا بوده و نیاز به مراقبت بیشتری دارد و دیگری رنگ مشابه سرامیک با دندان می باشد که بر خلاف طلا، بسیار طبیعی به نظر می رسد و همچنین در برابر لک بسیار مقاوم می باشد.


پر کردن دندان با طلا

آخرین روشی که قصد معرفی آن را داریم، پر کردن دندان با کمک طلا می باشد و همانطور که اطلاع دارید این روش بسیار پر هزینه است و حساسیت تکنیکی زیادی را لازم دارد و این که معمولا در دو جلسه صورت می گیرد. طلا دارای مقاومت بالایی است اما بیشتر افراد به خاطر جنبه زیبایی آن است که ترجیح می دهند از این ماده برای پر کردن دندان خود استفاده کنند.


مزایا و معایب پر کردن دندان

خوشبختانه تا کنون گزارش جدی مبنی بر اثرگذاری نا مطلوب موادی که برای پر کردن دندان ها از آن ها استفاده می شود، وجود ندارد اما بی شک این مواد به خاطر ساختار و ترکیبات خود معایبی را دارا هستند.

از جمله مهم ترین معایب این مواد عبارت است از اثرات نامطلوب جیوه موجود در آمالگام که اگر در حد کم باشد مشکلی را ایجاد نمی کند به این دلیل که توسط معده جذب نخواهد شد اما پزشکان توصیه می کنند بیش از 8 دندان خود را با این مواد پر نکنید چرا که باعث ورود مقدار قابل توجهی جیوه یعنی چیزی در حدود 150 برابر انسانی که از این مواد استفاده نکرده است، خواهد شد.

پر کردن دندان در کنار معایب اندکی که دارد، مزیت های خاص خود را نیز دارا هستند برای مثال زیبایی دندان را برای افراد به ارمغان می آورد، موضوعی که امروزه بسیار اهمیت پیدا کرده است. همچنین با کمک این روش، افراد دردهای ناشی از پوسیدگی دندان را نخواهند داشت و کاملا بر طرف خواهد شد. دیگر این که پر کردن دندان باعث می شود تا فرد از پوسیدگی بیشتر دندان های خود جلوگیری کند و کمتر دچار عفونت دهان و دندان شود. در آخر این که تیره شدن دندان از جمله مشکلات پوسیدگی دندان می باشد که افراد می توانند با کمک پر کردن دندان از آن جلوگیری کنند.

 

به طور کلی زمانی شما احتیاج به پر کردن دندان پیدا می کنید که هر کدام از آسیب های دندانی درج شده در زیر را دارا باشید:

 1. پوسیدگی بافت نرم دندان یا پالپ دندان که با استفاده از اشعه ایکس مشخص می شود.
 2. پوسیدگی سطحی دندان مانند زمانی که فرد هنگام جویدن غذا و یا خوردن خوراکی های سرد احساس درد می کند.
 3. شکستگی یا ترک خوردگی دندان
 4. تخریب مینا دندان

آیا برای پر کردن دندان نیاز به تزریق می باشد؟

پزشک شما برای این که کوچک ترین دردی را در حین پر کردن دندان حس نکنید معمولا یا از طریق تزریق و یا از با کمک دیگر روش ها مانند ژل موضعی یا بی حسی موضعی، دندان و قسمت های اطراف آن را کاملا بی حس می کند. گاز اکسید نیتروژن نیز گاهی مورد استفاده قرار می گیرد که با نام گاز خنده نیز شناخته می شود.