پر كردن دندان با آمالگام از جمله روش‌های متداول برای پر کردن دندان پوسیده و در برخی موارد شکسته شده است. به طوری‌که از قدیم استفاده از ماده‌ی آمالگام، یکی از شیوه‌های قدیمی و در عین حال رایج در بخش دندانپزشکی بوده که در نوع خود از مزایای زیادی برخوردار است. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا بیشتر با نحوه پرکردن دندان با آمالگام، مزایا و معایب آن آشنا شویم.

آمالگام چیست؟

آمالگام (amalgam) در واقع یک ماده سیاه با ماهیت فلزی است. جیوه، مس، قلع و نقره از جمله ترکیبات اصلی این ماده هستند. در هنگام پر کردن دندان با آمالگام، پودر‌های فلزی چون مس، قلع، نقره و جیوه‌ی مایع با یکدیگر مخلوط می‌شوند که در نهایت ترکیب خمیری مانند به دست می‌آید. این ترکیب منعطف که به رنگ سیاه مایل به خاکستری تیره بوده در هنگام قرار گیری برای روی دندان، بسیار سفت شده و سختی مشابه دندان طبیعی پیدا می‌کند.

نحوه و مراحل پر کردن دندان با آمالگام

مراحل پر كردن دندان با آمالگام شامل‌ مراحل مختلفی است که توسط دندانپزشک متخصص قابل انجام است.

  1. تزریق داروی بی‌حسی به دندان، اولین مرحله در پر کردن دندان با آمالگام است.
  2. دومین مرحله، تراشیدن دندان، حذف و تخلیه پوسیدگی‌های دندانی است. با تراشیدن دندان، حفره دندان برای پر کردن آن با آمالگام آماده می‌شود.
  3. ضد‌عفونی و شستشوی کامل دندان، گام بعدی در پر کردن دندان با آمالگام است.
  4. در این مرحله، کپسول‌های آماده‌ی آمالگام درون دستگاه‌های ویژه قرار می‌گیرند تا مواد درونی (جیوه و فلزات) آن‌ها با یکدیگر مخلوط شوند. ماده‌ی حاصله باید در بازه‌ی زمانی بین ۲ تا ۳ دقیقه داخل حفره دندان قرار گیرد.
  5. در آخرین گام، تمام اضافات آمالگام از روی دندان حذف شده و پستی و بلندی‌های آن گرفته می‌شود.

مزایا و معایب استفاده از ماده سیاه (آمالگام) در پر کردن دندان

پر کردن دندان با آمالگام در نوع خود معایب و مزایایی دارد که با در نظر گیری آن‌ها، می‌توان این روش را به عنوان شیوه مناسب یا نامناسب برای ترمیم دندان در نظر گرفت.

مزایای آمالگام در پر کردن دندان

در این‌جا مزایای پر كردن دندان با آمالگام را برای شما نام می‌بریم:

  • طول عمر بالا:

دوام و طول عمر بالا از مشخصات مثبت دندان پر شده با آمالگام است. به طور کلی، دندان‌هایی که با آمالگام پر می‌شوند، دوام بالای بیش از ۱۰ سال برای آن‌ها تخمین زده شده است.

  • داشتن قیمت اقتصادی:

قیمت پر کردن دندان با آمالگام در مقایسه با دیگر روش‌های ترمیم دندان کمتر است‌. این موضوع باعث می‌شود، این شیوه ترمیم دندان برای بسیاری از افراد گزینه‌ی مقرون‌به صرفه‌تری باشد.

معایب به کار گیری آمالگام در پر کردن دندان

پر كردن دندان با آمالگام، مانند هر روش دیگری دارای معایبی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

  • عدم تطابق با رنگ طبیعی دندان:

 یکی از بزرگ‌ترین معایب پر کردن دندان با آمالگام، داشتن رنگ تیره‌ی آن است. رنگ آمالگام با رنگ طبیعی دندان هماهنگی لازم را ندارد. این موضوع موجب می‌شود، بسیاری از افراد با در نظر گیری جنبه زیبایی دندان‌ها از این ماده به عنوان پر کننده دندان استفاده نکنند.

  • داشتن جیوه:

همان طور که اشاره شده است، جیوه یکی از ترکیبات اصلی آمالگام است که اثرات منفی آن بر روی سلامت انسان همواره بحث‌برانگیز بوده است. طبق تحقیقات انجام شده اگر میزان و نحوه استفاده از جیوه بر اساس پروتکل و استانداردهای تعیین شده باشد، عوارض جانبی آن بسیار کمتر خواهد بود.

در انتها باید گفت که پر کردن دندان با آمالگام از پوسیدگی دوباره دندان و ایجاد عفونت جلوگیری‌ می‌کند. همچنین این روش برای ترمیم دندان از نظر استحکام، دوام و مقرون‌به‌صرفه بودن، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد زیرا پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان‌ها، شایع‌ترین عارضه‌ی مربوط به دهان و دندان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *