لمینت دندان رایج ترین و پرتقاضاترین درمان ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی امروزی است. مطابق نظرسنجی ها میزان آگاهی مردم از این پروتزها از سال 2015 تا اواخر 2023 نزدیک به 75 درصد افزایش پیدا کرده و همچنان رو به رشد است. این یعنی قرار است تا سالیان سال از لمینیت های دندانی برای اصلاح لبخندهای بیشتری در سراسر جهان و مخصوصا در کشور ما استفاده شود.

لمینت یا لمینیت دندان یکی از پرطرفدارترین روش های زیباسازی دندان هاست که هنگام اجرای آن، دندان ها پوسته نازک مخصوصی به تن می کنند و ظاهر تک تک آن ها از نظر رنگ، اندازه و طول تغییر کرده و زیباتر می شود. این روش در کنار خلق زیبایی هرچه بیشتر طرح لبخند، موجب افزایش استحکام و قدرت دندان ها نیز می شود. پس با نصب این لایه نازک و زیبا در اصل این با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از زیبایی دندان ها لذت می برید و هم خیالتان بابت استحکام آن ها راحت می شود.

لمینت دندان نوعی ونیر است. ونیرها نیز به طور کلی به عنوان روکش دندانی شناخته میشوند. لمینت دندان، یک لایه نازک از سرامیک یا چینی است که روی سطح مینای دندان قرار می گیرد. جنس لمینت ها از پرسلین است به همین خاطر به آن ها ونیر پرسلین یا (veneer porcelain) نیز گفته میشود. این ونیرها روکش های بسیار ظریف و نازکی هستند که برای اصلاح طرح لبخند به سطح جلوی دندان های شما متصل میشوند. لمینت دندان را متخصص ترمیم و زیبایی دندان نصب میکند.


قبل از لمینت کردن چه چیزهایی باید بدانم؟

قبل از لمینت کردن باید انواع مختلف لمینت را بشناسید تا بدانید کدام نوع برای شما مناسب تر است. مثلا اگر نمی‌خواهید درمان تهاجمی انجام بدهید و فکر می کنید ممکن است بعداً نخواهید دوباره لمینت بگذارید، کامپوزیت برای تان مناسب تر است.
باید پیش از شروع درمان هزینه کلی آن را درست برآورد کنید چرا که هزینه درمان بسته به تعداد دندان هایی که لمینت می شوند، نوع لمینت، تعداد جلساتی که باید مراجعه کنید و درمان های جانبی بسیار متفاوت است. بنابراین باید با دانستن اختلاف هزینه بین لمینت کامپوزیتی و سرامیکی، تصمیم گیری نمایید.
اگر می خواهید برای ترمیم دندان تنها یکی دو دندان خود را لمینت کنید برای جلوگیری از اختلاف رنگ دندان های لمینت شده با دندانهای دیگر، باید رنگ لمینت را دقیقاً همرنگ دندان های دیگر انتخاب کنید. بنابراین برای این که رنگ سفیدتری بتوانید انتخاب کنید بهتر است ابتدا دندانهایتان جرم گیری شده و با درمان های سفید کننده دندان سفید شوند. اما در صورتی که همه دندان های جلویی که در معرض دید قرار دارند را بخواهید لمینت کنید این موضوع اهمیت کمتری دارد.
پیش از لمینت کردن باید بدانید رنگ لمینت و سایر ترمیم های دندان با درمان های سفید کننده دندان (بلیچینگ) تغییر نمی‌کند و سفیدتر نمی شوند. بنابراین اگر می‌خواهید دندان هایتان را سفید کنید این کار را قبل از لمینت کردن انجام بدهید تا بین دندان های لمینت شده و سایر دندان های تان اختلاف رنگ دیده نشود.
همچنین به دلیل عدم توانایی سفید کردن لمینت به خصوص لمینت سرامیکی، باید مراقب تغییر رنگ آن باشید. برای جلوگیری از تغییر رنگ و زرد شدن لمینت باید مرتب مسواک بزنید و از مصرف زیاد انواع خوراکی هایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند پرهیز کنید.

 

اگر می‌خواهید درمان ارتودنسی انجام بدهید باید این کار را قبل از درمانهای زیبایی دندان ها مانند لمینت انجام دهید.


کاربرد لمینت دندان چیست؟

به طور کلی دندانپزشکان از لمینت ها برای زیبای سازی طرح لبخند استفاده می کنند. در واقع زمانی که دندان بنا به دلایلی از نظر ظاهری شکل یا رنگ مناسبی ندارد، می توان با کمک ونیرهایی مانند لمینت دندان عیوب را پنهان کرده و یا شکل زیباتری به دندان بخشید.

 1. تغییر رنگ دندان ها به طوری که با هیچ روش دیگری نتوان آن را برطرف کرد
 2. لب پر شدگی دندان. اگر تمایل نداشته باشیم با ونیر کامپوزیت یا باندینگ دندان آن را ترمیم کنیم
 3. شکستگی های دندانی
 4. ترک خوردگی های دندانی
 5. کوتاه بودن یک یا چند دندان در طرح لبخند
 6. کج بودن جزئی دندان های جلو

لازم به ذکر است که موارد ذکر شده مهمترین کاربرد لمینت دندان جهت بهبود ظاهر دندان های جلو و حاظر در طرح لبخند است. از این ونیرها هیچگاه برای زیباسازی دندان های خلفی استفاده نمی شود زیرا آن ها حین لبخند زدن اصلا دیده نمی شوند.


لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

پاسخ به شرایط و اولویت های شما بستگی دارد. اولین چیزی که باید قبل از تصمیم گیری بدانید وضعیت دندان های شماست. بعضی اوقات درمان های سفید کننده دندان (بلیچینگ) برای بهبود زیبایی دندان کافی است ، اما گاهی اوقات دندان ها آنقدر نامرتب یا ضعیف هستند که حتی لمینت نیز مناسب نیست. بنابراین ، شرایط دندانی مانند ضخامت مینا ، استحکام و دوام دندان ها و هدف از درمان باید در نظر گرفته شود.

لمینت سرامیک از نظر زیبایی بهترین روش است ، بنابراین اگر زیبایی و طبیعی بودن ترمیم برای شما از اولویت بالایی برخوردار است ، بهتر است این روش را انتخاب کنید. اگر شدت یا میزان مشکل نیاز به ترمیم داشته باشد ، لمینت مناسب تر است و اگر مشکل خفیف تر باشد ، کامپوزیت یک روش محافظه کارانه تر و مناسب تر است.

اگر می خواهید برخی از دندانهای خود را لمینت کنید و هزینه آن برای شما مهم است ، ممکن است لمینت کامپوزیت مناسب شما باشد. اگر کار شما فوری است و می خواهید دندان های خود را در یک جلسه زیباتر کنید ، لمینت کامپوزیت روشی است که باید انتخاب کنید.

اگر دندانی که می خواهید لمینت کنید تحت فشار زیادی است ، لمینت سرامیکی دوام و ایمنی بیشتری دارد. اگر غذاهایی می خورید که باعث تغییر رنگ دندان ها یا سیگار کشیدن می شوند ، یک لمینت سرامیکی مقاوم در برابر تغییر رنگ و لکه ها برای شما مناسب است.


مراحل انجام لمینت دندان

تهیه لمینت دندان معمولاً نیاز به سه بار رفتن به مطب دندانپزشک دارد که بار اول آن برای مشاوره و دو بار دیگر برای زمینه آماده‌سازی و کار گذاشتن لمینت می باشد.

 

مرحله اول :
در جلسه مشاوره ، اول اهداف خود را با دندانپزشک در میان می گذارید. با در نظر گرفتن این اهداف ، دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت برای شما مناسب است. وی همچنین ممکن است برای بررسی دقیق دندان های شما اشعه ایکس بگیرد ، یا با گرفتن نمونه تصویربرداری (cosmetic imaging) به شما نشان دهد بعد از لمینت چه ظاهری خواهید داشت.

 

مرحله دوم :
لمینت دندان در واقع جای بخشی از مینا را می گیرد. به همین دلیل باید مقدار کمی مینای دندان از سطح دندان خارج شود تا فضای مناسبی برای لمینت روی دندان ایجاد شود. مقدار مینای تراشیده شده در بیشتر موارد بین سه دهم تا یک میلی متر است که تقریباً برابر با ضخامت ورقه ورقه است. این کار را می توان با بیهوشی یا بدون بیهوشی انجام داد. بعد از تراشیدن مینای دندان ، دندانپزشک یک قالب یا مدل از دندان شما ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا لمینت سفارشی شما را بسازد. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش های لمینت از آزمایشگاه برگردند. در این فاصله از روکش های موقتی برای پوشاندن دندان استفاده می شود.

 

مرحله سوم :
آخرین مرحله قرار دادن لمینت روی دندان است. قبل از اتصال دائمی لمینت با سیمان مخصوص ، دندانپزشک آن را روی دندان قرار می دهد تا مناسب و رنگ آن را بررسی کند. در صورت لزوم ، آن را مرتباً برداشته و به جای دلخواه ببرید. رنگ روکش را می توان با سایه سیمان استفاده شده تنظیم کرد.

سپس دندان های شما را تمیز ، صیقل داده و مسواک می زند تا پیوند محکم تری ایجاد کند. سپس سیمان مخصوص ، معمولاً یک رزین حساس به نور ، روکش می شود و روی دندان های شما قرار می گیرد. وقتی این پوشش در جای خود قرار دارد ، به آن یک روش درمانی سبک می دهد تا مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال کند تا سخت شدن آن تسریع شود. در آخر ، سیمان اضافی برداشته می شود ، ردیف دندان ها بررسی می شود و تنظیمات لازم انجام می شود. دندانپزشک شما احتمالاً از شما می خواهد که طی دو هفته آینده برای ویزیت پیگیری مراجعه کنید.


چگونه از لمینت دندان مراقبت کنم؟

نکات زیر برای مراقبت از لمینت دندان باید رعایت شوند:

 

 1. هر بار پس از غذا خوردن و یا حداقل روزی ۲ بار دندان های خود را با مسواکی با موهای نرم و خمیر دندان فلوراید دار تمیز کنید.
 2. دست کم روزی یک بار نخ دندان بکشید.
 3. با دندان های خود اشیا را گاز نگیرید و سعی نکنید در بطری یا کیسه را باز کنید. دندان های شما ابزارهای آشپزخانه نیستند.
 4. اگر ورزش می کنید هنگام ورزش هایی که احتمال ضربه دیدن در آنها وجود دارد محافظ دهان ورزشی بگذارید تا از آسیب دیدن دندان های لمینت شده و شکستن لمینت جلوگیری شود.
 5. اگر دندان قروچه دارید شبها محافظه دهان شبانه که به آن “نایت گارد” هم می‌گویند، بگذارید. همچنین روش هایی برای کنترل استرس و دندان ‌قروچه پیدا کنید.
 6. خوراکی هایی که رنگدانه زیادی دارند و باعث زرد شدن و لکه در دندان ها و لمینت می شوند مانند چای، قهوه، نوشابه، آب انگور قرمز، پفک و غیره را کمتر مصرف کنید و هر بار پس از خوردن آن ها، دندان‌های خود را مسواک بزنید یا دست کم دهان خود را با آب خوب بشویید.
 7. هر ۶ ماه یک بار برای بررسی دندان ها و لمینت به دندانپزشک مراجعه کنید تا هر مشکلی را که ممکن است به وجود آمده باشد به موقع برطرف کند.