بلیچینگ دندان چیست؟


بلیچینگ دندان چیست؟

همه ما می‌دانیم بلیچینگ دندان نامی آشنا برای افرادی است که به دندانپزشکی زیبایی علاقه دارند و می‌خواهند با بلیچ دندان، رنگ دندان‌هایشان را سفید کنند. اما چرا باید بلیچینگ را انتخاب کنیم؟ دندان‌ها ممکن است به‌دلایل مختلفی تغییر رنگ دهند. اگر می‌خواهید آن‌ها را روشن‌تر و سفیدتر کنید، چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد. می‌توانید برای انجام یکی از تکنیک‌های سفیدکننده دندان مانند بلیچینگ دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید یا محصولات سفیدکننده خانگی را امتحان کنید. البته در صورت استفاده نادرست از این محصولات، خطراتی مانند افزایش حساسیت دندان‌ها یا حتی آسیب شدید به مینای دندان شما را تهدید می‌کند!

چرا دندان‌ها ممکن است تغییر رنگ بدهند و به بلیچینگ نیاز پیدا کنند؟

از دلایل اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خاص مانند قهوه و چای که حاوی رنگدانه هستند.
 • وجود عاداتی مانند سیگار کشیدن تاثیر زیادی در تغییر رنگ یا ایجاد لکه در بخش بیرونی دندان‌ها دارند.
 • استفاده از داروهای خاص مانند قطره آهن یا تتراسایکلین
 • ابتلا به بیماری در دوران کودکی مانند عفونت
 • ضربه به دندان یا افزایش سن

در چنین شرایطی ممکن است نیاز به بلیچینگ حرفه‌ای باشد تا بتوان به سفید شدن دندان‌ها کمک کرد. در ادامه، برای پاسخ به سوال بلیچینگ دندان چیست؟ به جزئیات بیشتری اشاره خواهیم کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان چه تفاوتی دارند؟ در ابتدا لازم است بدانید که یک تفاوت اساسی میان سفید کردن دندان (teeth whitening) و بلیچینگ دندان (teeth bleaching)  وجود دارد. منظور از فرآیند سفید کردن، بازیابی رنگ طبیعی دندان‌ها با از بین بردن لکه‌های سطحی است. در واقع، سفیدکننده‌ها مواد پاک‌کننده‌ای هستند که در برخی از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها نیز یافت می‌شوند. درحالی‌که بلیچینگ دندان به روند سفید کردن دندان‌ها فراتر از رنگ طبیعی آن‌ها اشاره دارد.

موادی مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید، به‌عنوان سفیدکننده در بلیچینگ استفاده می‌شوند. معمولا از پراکسید هیدروژن برای بلیچ دندان در مطب و از پراکسید کاربامید برای بلیچینگ دندان در خانه استفاده می‌شود. پس از تماس غلظت بالایی از این مواد روی دندان، به‌تدریج درون ساختار کریستالی دندان نفوذ کرده و می‌توانند رنگدانه‌های رسوب‌کرده را اکسید کنند. در نتیجه پس از چند جلسه بلیچ دندان، عاج دندان رنگ روشن‌تری به خود می‌گیرد.

انواع بلیچینگ دندان

به طور کلی دو نوع تکنیک بلیچینگ دندان وجود دارد:

بلیچینگ دندان‌ زنده (Vital bleaching)

اگر دندان‌های «زنده» در اثر مصرف غذا یا تنباکو لکه‌دار یا با افزایش سن تیره شده‌ باشند. می‌توان از این روش برای سفید کردن آن‌ها استفاده کرد. امروزه بلیچینگ دندان بعد از ارتودنسی بسیار رایج شده است.

بلیچینگ دندان‌های غیر زنده (Non-vital bleaching)

روی دندان‌هایی انجام می‌شود که دیگر «زنده» نیستند. مثلا اگر دندان شما به‌دلیل درمان ریشه تغییر رنگ داده باشد. این نوع بلیچینگ می‌تواند ظاهر آن را از داخل به بیرون روشن کند. اصولا در ابتدا دندانپزشک لثه و سطح داخلی دهان را با یک یک ژل محافظتی مخصوص می‌پوشاند. این کار به جلوگیری از تماس مواد بلیچینگ دندان با این مناطق کمک می‌کند. سپس پراکسید هیدروژن با غلظت بالا به مدت تقریبا یک ساعت روی دندان‌ها می‌ماند.

⇐ اگرچه بعضی از مواد بلیچینگ دندان به‌صورت شیمیایی به‌محض تماس با دندان فعال می‌شوند. اما گاهی به تماس گرما یا نور لیزر برای آغاز و سرعت بخشیدن به این فرآیند نیاز است. جالب است بدانید که نحوه بلیچینگ دندان در خانه کمی متفاوت است. ابتدا دندانپزشک دندان‌ها را قالب‌گیری می‌کند تا بتواند دستگاهی به نام «تری بلیچینگ» را بسازد. فرد هر شب باید ژل مخصوص را درون این دستگاه شفاف ریخته و آن را روی دندان‌های خود سوار کند. طول مدت درمان بلیچینگ خانگی توسط دندانپزشک تعیین می‌شود.

بلیچینگ دندان چند جلسه طول ‌می‌کشد؟

اصولا بلیچ دندان در مطب دندانپزشکی، طی ۱ الی ۲ جلسه انجام می‌شود. پس از تقریبا یک هفته سفید شدن بیش‌ازحد دندان‌ها نمایان می‌شود. درحالی‌که برای بلیچینگ خانگی علاوه‌بر این‌که هر شب به ۴ الی ۶ ساعت زمان برای قرار دادن دستگاه نیاز است. طول درمان حداقل ۲ هفته است!

بلیچینگ چقدر دندان‌ها را سفید می‌کند؟

اگرچه بلیچینگ باعث سفید شدن دندان‌ها بیشتر از رنگ طبیعی آن‌ها می‌شود. اما باید بدانید که بسته به جنس دندان و نوع رنگدانه‌های رسوب‌کرده، نتیجه نهایی در افراد مختلف کمی متفاوت است. تجربه نشان داده است که اگر بعد از بلیچینگ دندان، مراقبت‌های لازم و بهداشت دهان و دندان به‌خوبی رعایت شوند. ظاهر سفید دندان‌ها بهتر خود را نشان می‌دهند و حتی ممکن است تا سال‌ها نیاز به ترمیم و بازسازی نباشد.

آیا دندان عصب‌کشی یا پر شده، بلیچینگ می‌شود؟

بلیچینگ دندان عصب‌کشی شده

یکی از مشکلاتی که افراد بعد از عصب‌کشی با آن مواجه می‌شوند، تغییر رنگ دندان است. این مسئله از طریق تکنیک بلیچینگ دندان‌های غیر زنده قابل رفع است. برای انجام آن، دندانپزشک ماده سفیدکننده را از طریق مدخل دندان وارد بخش حاوی رنگدانه‌های رسوب‌کرده می‌کند البته باید بدانیم که، ممکن است عوارضی مانند تحلیل ریشه، دندان مورد نظر را تهدید کند.

بلیچینگ دندان پر شده

در مورد دندان‌های پر شده نیز می‌توان به کمک بلیچینگ، ظاهر بیرونی آن‌ها را سفید کرد. اما باید بدانید که مواد بلیچ دندان روی مواد پرکننده دندان و روکش‌ها اثری ندارند. در واقع، نمی‌توانند رنگ آن‌ها را تغییر بدهند. این مسئله در مورد و ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی نیز صدق می‌کند. به‌همین‌دلیل، ممکن است بعد از بلیچ دندان، نواحی ترمیم کامپوزیتی روشن‌تر نشوند و دندان‌ها حالت دورنگ پیدا کنند.

فرق بلیچینگ و دیگر روش‌ها در سفیدی دندان چیست؟

سفید کردن دندان به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود از جمله این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • لمینت دندان
 • جرم‌گیری
 • کامپوزیت

اینکه شما کدام روش را انتخاب می‌کنید به شرایط دندان‌ها و تشخیص دندانپزشک بستگی دارد. در ادامه مقایسه کوتاهی بین بلیچ و دیگر روش‌ها خواهیم داشت.

تفاوت بلیچینگ دندان و انواع لمینت

تجربه نشان داده است که نمی‌توان از بلیچینگ، به اندازه ونیرهای کامپوزیت یا لمینت دندان انتظار داشت. بلیچینگ دندان، نهایتا به اندازه دو الی سه درجه بتواند دندان‌ها را روشن‌تر کند در‌حالی‌که کامپوزیت همرنگ دندان است از طرفی کامپوزیت دندان معمولا تا ۶ سال دوام دارد. بنابراین، فرق بلیچینگ و کامپوزیت بسیار زیاد است.

تفاوت بلیچینگ دندان و جرم‌گیری

 در مورد تفاوت بلیچینگ و جرم‌‌گیری دندان باید بدانید که بلیچینگ در سفید کردن دندان‌ها موثرتر است. چراکه در روش جرم‌گیری فقط برای حذف جرم‌های روی دندان‌ها و لثه و رنگدانه‌های خارجی اقدام می‌شود. در نهایت این کار به نمایان شدن رنگ واقعی دندان‌ها کمک می‌کند. درحالی‌که مواد بلیچینگ به داخل مینای دندان نفوذ می‌کنند. باعث سفیدتر و روشن‌تر شدن دندان نسبت به حالت طبیعی آن می‌‎شوند.

بلیچ دندان برای چه سنی مناسب است؟

اگرچه انجام بلیچ دندان در هر سنی ممکن است. اما بهتر است، افراد بالای ۱۸ سال برای اجرای این تکنیک اقدام کنند. چراکه عاج و مینای دندان‌ها به طور کامل بالغ شده است. از طرفی، با رویش کامل دندان‌های دائمی فضای خالی بین دندان‌ها مشاهده نمی‌شود.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

اصولا بلیچینگ دندان یک درمان دائمی نیست. بسیاری از افراد در نهایت بعد از ۶ ماه تا ۲ سال تحت درمان‌های دوره‌ای بلیچینگ قرار می‌گیرند. بعد از بلیچینگ بهتر است که برای اثربخشی بیشتر و عدم نیاز به ترمیم و اصلاح، مراقبت‌هایی انجام شود.

چگونه مواد شیمیایی بلیچینگ دندان را سفید می‌کنند؟

باید بدانید که ماده شیمیایی بلیچینگ به ساختار دندان نفوذ کرده و رنگ دانه‌های قدیمی روی دندان را اکسید می‌کنند. این فرآ؛ین سبب روشن شدن و سفید شدن رنگ دندان می‌شود. آنچه که اهمیت دارد این است که این مواد شیمیای به هیچ عنوان نباید با لثه و صورت در تماس باشند.

اخیرا مشاهده شده مواد پودرهای زیادی برای روشن کردن دندان‌ها به افراد پیشنهاد می‌شود که عوارض جبران ناپذیری برای دندان و دهان دارد. فراموش نکنید که روشنم کردن دندان حتما زیر نظر دندانپزشک انجام دهید.

عوارض ناشی از بلیچ دندان‌ها چیست؟

اصولا انجام این روش تحت نظر دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی عوارضی ایجاد نمی‌کند. اما می‌توان به عوارض زیر در بلیچینگ دندان اشاره کرد:

 • ممکن است در طول درمان بلیچینگ، حساسیت دندانی و تحریک بافت‌های نرم (مانند لثه) رخ دهد. این عوارض بلیچینگ گذرا هستند. با مصرف خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس (حاوی نیترات پتاسیم و ژل سدیم فلوراید) در طی چند روز برطرف می‌شوند.
 • از معایب بلیچ دندان‌ می‌توان به دائمی نبودن اثرات آن اشاره کرد. چراکه در صورت مصرف دخانیات و غذاهای حاوی رنگدانه احتمال لکه‌دار شدن و تغییر رنگ دوباره دندان‌ها وجود دارد.

از طرفی، نتیجه نهایی بلیچینگ قابل پیش‌بینی نیست. ممکن است بسته به سن، رنگ طبیعی و اولیه دندان‌ها، رنگ لکه‌های دندانی چیزی متفاوت با تصور شما حاصل شود.

از نظر کارشناسان، بلیچینگ فقط باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود تا کاملا ایمن و موثر باشد. چراکه اگر قبل از بلیچینگ، دندان پوسیده‌ای وجود داشته باشد یا نیاز به جرم‌گیری باشد، باید توسط دندانپزشک، پر کردن دندان یا جرم‌گیری انجام شود. زیرا نفوذ مواد بلیچینگ به داخل پوسیدگی‌ها باعث افزایش حساسیت دندانی می‌شود.

مراقبت پس از بلیچینگ دندان چیست؟

 •  در ابتدا لثه خود را آب گرم شستشو دهید و برای جلوگیری از درد می‌توانید به آرامی آن را ماساژ دهید.
 • از استعمال دخانیات و سیگار و قلیان فاصله بگیرید.
 • دندان‌ها را روزی دو با با آب گرم شست و شو دهید.
 • در 24 ساعت اول پس از بلیچینگ از خوردن نوشابه و غذاهای رنگی خودداری کنید.
 • از نوشیدن مایعاتی مثل چای پررنگ، قهوه خودداری کنید و در صورت مصرف بلافاصله دندان‌ها را بشوئید.
 • از خوردن غذاهایی سرد جلوگیری کنید.
 • در روزهای ابتدایی پس از بلیچ از خمیردندان ضد حساسیت استفاده کنید.
 • پس از بلیچینگ دندان بهتر است از نوشیدنی‌های بدون رنگ مثل شیر و آب استفاده کنید.

در نهایت باید گفت یکی از روش‌های سفید کردن دندان‌های زرد شده، بلیچینگ است که به دو روش خانگی و مطب انجام می‌شود. آنچه که اهمیت دارد این است که این روش دائمی نیست و برای حفظ سفید ماندن دندان، پس از انجام بلیچ باید مراقبت‌هایی انجام داد. مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر علی اسماعیل زاده بختیاری با بهره‌گیری از کادر حرفه‌ای و متخصص، خدمات بلیچینگ دندان را با بهترین کیفیت ارائه می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *